środa, 26 lipca 2017

[9] Schemat prawidłowej pielęgnacji twarzy i szyi

W ostatnim wpisie (WPIS TUTAJ) poruszyłam temat błędów jakie popełniane są przy pielęgnacji twarzy i szyi. Obiecałam, że opracuję jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja. Poniżej przedstawiam prawidłowy schemat.
Od lewej: kawiorowa pianka do mycia twarzy Natura Siberica, płyn micelarny Biolaven, kaszmirowy tonik Organic Therapy, kawowy scrub do twarzy i ciała Eco Laboratorie, fitoaktywna maseczka Bania Agafii, krem-olejek Fitokosmetik, witaminowe serum Le Cade de Beaute, krem na noc Biolaven, aloes-opuncja serum Ava Eco.
I DEMAKIJAŻ
a) Demakijaż oczu: najpierw zaczynamy od oczu. Do wyboru: dwu fazowy płyn (zazwyczaj do tuszów wodoodpornych), mleczko (jeśli jest informacja, że może być stosowane do demakijażu oczu) bądź płyn micelarny, który można stosować zarówno do oczu jak i twarzy i szyi.
Zwilżony płatek bawełniany przykładamy na zamkniętą powiekę, lekko dociskamy i zostawiamy na ok 30 sekund. Usuń makijaż przesuwając płatki w dół pionowymi ruchami. 
Następnie poruszaj się poziomo od kącika zewnętrznego do wewnętrznego. 
Czynności powtarzaj do całkowitego usunięcia makijażu z oczu. 
Nie pocieramy chaotycznie i na około!
 Intensywne pocieranie i rozciąganie przyczynia się do powstawania zmarszczek.
b) Demakijaż twarzy i szyi: mleczka lepiej sprawdzają się do cer suchych i wrażliwych, płyny micelarne do mieszanych i tłustych, aczkolwiek często jest to kwestia indywidualna.  
Płyn/mleczko nakładamy na płatek bawełniany - najlepiej lekko zwilżony wodą.  
Mleczko można nałożyć również na dłonie i rozprowadzić na twarzy i szyi kolistymi ruchami, przemasowując je dokładnie tak aby połączyło się z makijażem, następnie usunąć płatkiem bawełnianym. Ruchy powinny być delikatne, nie rozciągające skóry i być w kierunku przeciwnym grawitacji (w górę). Jeśli nie będziesz od razu myć twarzy, stonizuj skórę!
II OCZYSZCZANIE SKÓRY TWARZY I SZYI
Do tego celu stosujemy łagodne preparaty myjące nie zawierające w swoim składzie silnych detergentów (głównie chodzi o detergenty anionowe tj. SLS/SLeS/SCS). Usuwają one płaszcz hydrolipidowy z naszej skóry, dodatkowo zaburzają jej pH. Doprowadza to do zwiększonej przeznaskórkowej utraty wody (TEWL) co za tym idzie do wysuszenia skóry, odwodnienia, często prowadzi do nadwrażliwości. W wielu przypadkach skóra będzie próbować sama wyrównać pH, nawilżyć się i odbudować płaszcz, produkując zacznie zwiększoną ilość potu oraz sebum - efektem będzie przetłuszczona i błyszcząca się cera, która pomimo tego może być jednocześnie cerą odwodnioną.
 Do wyboru mamy lekkie pianki, mleczka myjące czy żele.
Myjemy zawsze w letniej wodzie, unikamy kontaktu z oczami. Osuszamy twarz - w przypadku cer problematycznych warto to robić ręcznikiem papierowym. 
III  TONIZACJA
Nasza skóra ma określone pH, za sprawą wydzielin z gruczołów potowych.  W zależności od miejsca na ciele pH waha się w granicach 4,5-5,5. Tonizacja jest jednym z ważniejszych elementów.
Tonik ma za zadanie przywrócić odpowiednie pH naszej skóry, które jest zaburzone po myciu.
A czego możemy spodziewać się w przypadku zaburzonego pH skóry? Przede wszystkim gorszego wchłaniania substancji aktywnych z kosmetyków, zwiększonego pocenia i błyszczenia się skóry (sama będzie próbowała wyrównać pH), oczywiście zaburzeń w naszej florze bakteryjnej skóry (microbiocie), co będzie skutkować gorszym gojeniem się, nadwrażliwością, pogorszeniem stanu naszej cery, a nawet doprowadzić do rozwoju trądziku.
Jeśli pozostawimy skórę wilgotną od toniku i na to nałożymy serum lub krem to dzięki odparowaniu toniku pozwolimy na zwiększenie przenikania substancji aktywnych z preparatu kosmetycznego.
Tonik stosujemy zawsze po demakijażu (jeśli nie myjecie od razu twarzy), po myciu twarzy pianką/żelem, po peelingu i maseczkach!
IV USUWANIE MARTWEGO NASKÓRKA - PEELINGI - raz w tygodniu
Do wyboru mamy peelingi ziarniste oraz enzymatyczne. Te pierwsze zawierają drobinki i sprawdzą się do cer grubych, ziemistych, bez wykwitów. Te drugie natomiast do cer cienkich, suchych, wrażliwych, problematycznych z wykwitami. Mogą zawierać tylko enzymy, które usuwają martwy naskórek takie jak papaina, a mogą być wzbogacone o kwasy np. glikolowy czy mlekowy.
a) Peeling ziarnisty: nakładamy na wilgotną twarz, masujemy kolistymi ruchami. Spłukujemy letnią wodą, osuszamy skórę i tonizujemy.
b) Peeling enzymatyczny: nakładamy na wilgotną twarz. Trzymamy według zaleceń producenta - zazwyczaj czas waha się w granicach 10-20 minut. Kiedy nałożymy już peeling na twarz warto przemasować go co jakiś czas zwilżonymi opuszkami palców. Spłukujemy letnią wodą, osuszamy skórę i tonizujemy.
V MASECZKA - raz w tygodniu
W dniu kiedy wykonujemy peeling, warto po nim nałożyć maseczkę. Dzięki dogłębnemu usunięciu martwych komórek naskórka zwiększy się przenikanie składników aktywnych z masek.
Maseczki stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Po usunięciu tonizujemy skórę. Poniżej przedstawiam podstawowy schemat rodzaju maseczek:
a) maski proszkowane - zaliczamy do nich między innymi glinki, których są różne rodzaje, ze względu na miejsce wydobycia mają również różne kolory i składy mineralne. 
Najłagodniejsze to glinka biała i różowa. Są w formie proszkowej i należy samodzielnie przygotować je z wodą mineralną/źródlaną/tonikiem/hydrolatem. Glinki sprawdzają się do każdego typu cery. Przy cerach mieszanych i tłustych można doprowadzać do zaschnięcia glinek. W innych przypadkach należy cały czas zwilżać maseczkę wodą bądź nałożyć na nią folię spożywczą z wyciętymi otworami na oczy, usta i nos. Po około 15 minutach usuwamy letnią wodą. Do masek proszkowych zaliczane są także maski zawierające sproszkowane błota czy ekstrakty.
b) gotowe maseczki z glinką -  zazwyczaj mają konsystencję pasty, a oprócz glinek, zawierają inne składniki aktywne tj. ekstrakty ziołowe czy oleje. Jeśli maska ma dużo glinki także należy pilnować nawilżania maseczki. Maseczki również usuwamy letnią wodą po określonym czasie przez producenta - zazwyczaj 10-15 minut.
c) maseczki kremowe i żelowe - w zależności od składu nadają się do cer suchych, wrażliwych i wymagających nawilżenia. Niektóre z nich nie wymagają usuwania - pozostawia się je do wchłonięcia, a nadmiar usuwa wacikiem. 
d) maseczki w płatach - jednorazowe nasączone płaty na twarz lub twarz i szyję. Nakładamy, trzymamy określony czas przez producenta i ściągamy.
e) maseczki typu peel-off - zazwyczaj mają żelową konsystencję. Maskę nakłada się na skórę w formie żelu, a po chwili zaczyna zastygać tworząc powłokę, po kilku minutach od zastygnięcia maskę ściąga się odrywając ją od skóry w formie płatów.
f) maski kolagenowe - w formie hydro-żelowych płatów. Jednorazowe gotowe płaty na twarz lub twarz i szyję. Często występują też w formie jednorazowych płatów pod oczy. 
g) kataplazmy - to maski ziołowe. Można przygotować je samodzielnie mieszając odpowiednio dobrane zioła do problemów i typu cery. Mix ziół zalewa się gorącą wodą do osiągnięcia konsystencji papki. Jeszcze ciepłą mieszankę nakłada się na gazę na około 15 minut.
h) maski algowe - są w formie sproszkowanego alginatu, z dodatkiem substancji aktywnych. Maskę zalewa się chłodną źródlaną/mineralną wodą do konsystencji gęstej papki. Zazwyczaj może być nakładana również na usta i powieki.
Są różne masek algowych, a więc można ją dobrać do każdego typu cery.
Kataplazmy i maski algowe ze względu na swoją konsystencję są trudne do samodzielnego nałożenia Należało by to wykonywać w pozycji lezącej.
VI SERUM - jeden-dwa razy w tygodniu
Może być nałożone pod maskę algową, kataplazmę, maskę kolagenową
 czy maskę w płacie, a także przed nałożeniem kremu.
Są w różnych formach: żelowe, o wodnej konsystencji, o konsystencji mleczka czy nawet kremu, natomiast zawierają dużą skoncentrowaną dawkę składników aktywnych czy witamin.
VII KREM
Oczywiście stosujemy rano i wieczorem. Odpowiednio dobrany do naszej cery. Należy pamiętać, że nawilżające kremy sprawdzą się do każdej bo każda cera może być odwodniona, natomiast natłuszczające już nie - one sprawdzą się do skór suchych, które maja niedobór lipidów.
Jak już ostatnio wspomniałam przed snem najlepiej nakładać krem na noc.
Przy nakładaniu kremu należy stosować automasaż. Ruchy ku
górze, przeciwne grawitacji, zgodnie z przebiegiem mięśni. Regularny masaż poprawia krążenie krwi, transport składników odżywczych oraz zapewnia lepsze dotlenienie skóry, co za tym idzie usprawnia detoksykację (usuwanie szkodliwych metabolitów). Sera oraz kremy nakładamy również na szyję, przy czym automasażu nie stosujemy w okolicach tarczycy, a jedynie po bokach szyi!

Na co dzień pomijamy krok IV, V oraz VI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz