niedziela, 23 lipca 2017

[8] Jakie błędy popełniamy w pielęgnacji twarzy i szyi?

Bardzo często spotykam się z sytuacją, że wielu z Was ogranicza się tylko do mycia twarzy, często za pomocą mydła. Nie stosuje kremów czy toników, nie wspominając już o peelingach czy maseczkach. Póki jesteśmy młodzi nie zwracamy tak na to uwagi, ale niestety ta nieodpowiednia pielęgnacja kiedyś odbije się na naszym wyglądzie. Często nasz wiek biologiczny nie idzie z wiekiem naszej skóry, niestety na naszą niekorzyść. Spowodowane jest to między innymi nieodpowiednią pielęgnacją, sposobem odżywiania, środowiskiem, w którym żyjemy, pracą jaką wykonujemy itp. i może niektórych to zdziwi ale najmniejsze znaczenie w tej kwestii mają czynniki genetyczne. Powiecie - nie możliwe. A jednak możliwe. Wiem, że większość najchętniej wszystko zwaliła by na geny ale niestety tak nie jest. Przeprowadzono badania na bliźniętach jednojajowych, które przecież mają identyczne DNA i te oto badania właśnie potwierdziły, iż geny mają najmniejsze znaczenie, a największe znaczenie ma to o czym wspomniałam wcześniej.
MAMY WPŁYW NA TO W JAKIEJ KONDYCJI BĘDZIE NASZA SKÓRA!



Błędy popełniane w pielęgnacji:
1. Używanie mydła do codziennego mycia twarzy
2. Zmywanie makijażu za pomocą mydła/żelu do twarzy
3. Nie stosowanie toniku
4. Zastępowanie toniku płynem micelarnym
5. Pielęgnacja ograniczona tylko do mycia twarzy - bez dalszej pielęgnacji
6. Stosowanie preparatów z silnymi detergentami oraz alkoholem
7. Nie zmywanie makijażu po przyjściu do domu bądź o zgrozo nie zmywanie go na noc
8. Stosowanie kremu/serum na nieoczyszczoną wcześniej skórę
9. Unikanie preparatów nawilżających i kremów na noc

Skoro już mamy ustalone jakie błędy najczęściej popełniacie, czas na rozwinięcie powyższych podpunktów bo za pewne część z Was w ogóle nie widzi problemu w tym co napisałam i pewnie zastanawia się co w tym wszystkim jest złego.

BŁĄD NR 1 Używanie mydła do codziennego mycia twarzy
Przede wszystkim pH naszej skóry wynosi ok 5,4 więc ma odczyn lekko kwaśny, który chroni nas przed szkodliwymi patogenami. Mydła są silnie zasadowe i mają pH w granicach 8,5-10, przez to zaburzają pH, zobojętniając je prowadząc do sytuacji, że pH skóry jest wyższe, więc funkcja obronna przed szkodliwymi mikroorganizmami jest obniżona. Podwyższone pH nie pozwala funkcjonować naszej microbiocie tak jak powinna! Mydło wysusza, zaburza funkcjonowanie bariery naskórkowej poprzez silne uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry. 
Wyjątkiem są dla mnie mydła naturalne np. Aleppo, które mają wysokie stężenie substancji re-natłuszczających - ale stosowane wyłącznie 1-2 razy w tygodniu.

BŁĄD NR 2 Zmywanie makijażu za pomocą mydła/żelu do twarzy
Usuwanie makijażu mydłem/żelem nie jest dobrym pomysłem. Tworzy się wtedy lepka zawiesina utworzona z kosmetyków kolorowych, brudu, kurzu i łoju. Oczywiście, ktoś może stwierdzić, że przecież może umyć twarz żelem drugi raz. Niestety to także nie jest dobry pomysł. Nawet najłagodniejsze żele/pianki zawierają w składzie substancje, które naruszają płaszcz hydrolipidowy dlatego demakijaż zawsze powinien być dwu etapowy.
Pierwszy etap: usuniecie makijażu, brudu i sebum za pomocą mleczka lub płynu micelarnego, tonizacja.
Drugi etap: mycie twarzy w letniej wodzie za pomocą delikatnego żelu lub pianki, tonizacja.

BŁĄD NR 3 Nie stosowanie toniku
Jak już wcześniej wspomniałam nasza skóra ma określone pH, za sprawą wydzielin z gruczołów potowych. W zależności od miejsca na ciele pH waha się w granicach 4,5-5,5. Wiele osób tonik w swojej pielęgnacji uważa za coś zbędnego, a w rzeczywistości tonizacja jest jednym z ważniejszych elementów. Tonik ma za zadanie przywrócić odpowiednie pH naszej skóry, które jest zaburzone po myciu. A czego możemy spodziewać się w przypadku zaburzonego pH skóry? Przede wszystkim gorszego wchłaniania substancji aktywnych z kosmetyków, zwiększonego pocenia i błyszczenia się skóry (sama będzie próbowała wyrównać pH), oczywiście zaburzeń w naszej florze bakteryjnej skóry (microbiocie), co będzie skutkować gorszym gojeniem się, nadwrażliwością, pogorszeniem stanu naszej cery, a może nawet doprowadzić do rozwoju trądziku. Jeśli pozostawimy skórę wilgotną od toniku i na to nałożymy serum lub krem, to dzięki odparowaniu toniku pozwolimy na zwiększenie przenikania substancji aktywnych.
Tonik stosujemy ZAWSZE po demakijażu, po myciu twarzy, po peelingu i maseczkach!

BŁĄD NR 4 Zastępowanie toniku płynem micelarnym
Płyn micelarny ze względu na swoją strukturę służy do usuwania makijażu, brudu, sebum i nie przywraca skórze odpowiedniego pH. W tym celu używamy toniku bądź hydrolatu!

BŁAD NR 5 Pielęgnacja ograniczona tylko do mycia twarzy - bez dalszej pielęgnacji
Nawet jeśli prawidłowo oczyszczamy naszą twarz to nie wystarcza aby skóra była w dobrej kondycji. Nie należy rezygnować z toniku, kremu i serum. Warto także sięgać po peelingi i maski. Odpowiednio dobrane kosmetyki nawilżają oraz wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry, wyrównują koloryt cery i zwężają rozszerzone pory.

BŁĄD NR 6 Stosowanie preparatów z silnymi detergentami oraz alkoholem
Silne detergenty takie jak SLS czy SLeS, usuwają płaszcz hydrolipidowy z naszej skóry, dodatkowo zaburzają jej pH. Podobne działanie ma alkohol. Doprowadza to do wysuszenia skóry, odwodnienia, co często prowadzi do nadwrażliwości. W wielu przypadkach skóra będzie próbować sama wyrównać pH, nawilżyć się i odbudować płaszcz hydrolipidowy produkując zacznie zwiększoną ilość potu oraz sebum - efektem będzie przetłuszczona i błyszcząca się cera.

BŁĄD NR 7 Nie zmywanie makijażu po przyjściu do domu 
bądź o zgrozo nie zmywanie go na noc
Wiele kobiet zmywa makijaż dopiero wieczorem, choć wróciły do domu kilka godzin wcześniej i wcale nie planowały już wyjścia. 
Jeśli wiesz, że nigdzie już dziś nie idziesz, usuń makijaż zaraz po przyjściu.
Nie zmywanie makijażu na noc jest niedopuszczalne. Jesteś po mocno zakrapianej imprezie i nie masz mocy na pełen schemat użyj chociaż płynu micelarnego lub toniku.
Daj skórze odpocząć!

BŁĄD NR 8 Stosowanie kremu/serum na nieoczyszczoną wcześniej skórę
Wiele osób uważa, że skoro nie było wcześniej nałożonego makijażu to spokojnie w ciągu dnia można nałożyć serum lub krem na wcześniej nie oczyszczoną skórę. Błąd! 
Na skórze znajdują się m.in. oddzielone martwe komórki naskórka, kurz, warstwa sebum. Nałożenie na to jeszcze jakiegoś preparatu sprzyja przede wszystkim zatykaniu porów.
Aby nie męczyć skóry myciem żelami/piankami, więcej niż dwa razy dziennie, wystarczy przetrzeć twarz płynem micelarnym i tonikiem, a następnie nałożyć krem.

BŁĄD NR 9 Unikanie preparatów nawilżających i kremów na noc
Każda cera, nawet tłusta wymaga nawilżenia. Wiele posiadaczy takiej cery obawia się nawilżania, w obawie, że błyszczenie skóry jeszcze się zwiększy. Nic bardziej mylnego! Często tłusta skóra jest wynikiem błędów w pielęgnacji oraz warunków w jakich przebywamy np. klimatyzowane pomieszczenia, częsta ekspozycja na promieniowanie UV. W takich sytuacjach nasza skóra sama będzie próbować nawilżyć się produkując więcej potu i łoju. Nawilżanie takich cer może wręcz wspomóc redukcję wydzielania sebum.
Dużo osób unika kremów na noc, w obawie, że ich skóra będzie tłusta ze względu na to, że są to kremy o cięższej konsystencji. Otóż nasza skóra ma największe możliwości do regeneracji podczas snu i to w nocy dochodzi do tych bardziej intensywnych podziałów komórkowych, dlatego też kremy na noc są bardziej treściwsze i mają bogatszy skład. Nie należy się ich bać!

W kolejnym poście zamieszczę prawidłowy schemat pielęgnacji twarzy i szyi.
Czy Wam zdarza się któryś z wymienionych grzeszków?

EDIT: Schemat prawidłowej pielęgnacji dostępny tutaj KLIKNIJ


2 komentarze:

  1. Na szczęście żaden poppunkt mnie nie dotyczy, powiem więcej większość wydaje mi się nierealna, ktoś naprawdę nakłada krem na nieoczyszczoną twarz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie prawidłowa pielęgnacja to "oczywista oczywistość", ale jak życie pokazuje jednak nie jest tak dla wszystkich :) co do punktu nr 8 to zaobserwowałam, że częściej zdarza się to mężczyznom.

      Usuń