Czego unikam

A
ALKOHOL DENATUROWY - Alcohol, Alcohol denat., Ethyl Alcohol - w wysokim stężeniu w kosmetyku ma działanie drażniące i przesuszające. Przede wszystkim dodawany jest do produktów do cer przetłuszczających się, tłustych i trądzikowych. Stosowanie kosmetyków z alkoholem powoduje nadmierną produkcję sebum powodując tym samym efekt odwrotny do zamierzanego. W mniejszych ilościach nie trzeba go unikać gdyż przedłuża trwałość produktu oraz zwiększa penetrację substancji aktywnych wgłąb naskórka.
B
BUTYLOWANY HYDROKSYTOLUEN - BHT - związek ten może powodować duszności, jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego, gdyż jest nierozpuszczalny w wodzie i nie ulega biodegradacji. Podejrzewany jest o działanie rakotwórcze oraz o niekorzystny wpływ na układ hormonalny.
D
DIAZOLIDINYL UREA - jest pochodną formaldehydu co oznacza, że może on w kosmetyku lub na skórze uwalniać formaldehyd, który jest toksyczny i rakotwórczy. Związek formaldehydu z występowaniem nowotworów jest potwierdzony przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem. Nie należy go stosować w okresie ciąży i laktacji oraz u małych dzieci!
DIOKSAN - dioksane - podrażnia oczy oraz błony śluzowe, jest rakotwórczy, a w wyższych stężeniach uszkadza nerki i wątrobę.
DMDM Hydantoin - konserwant, jest pochodną formaldehydu co oznacza, że może on w kosmetyku lub na skórze uwalniać formaldehyd, który jest toksyczny i rakotwórczy. Związek formaldehydu z występowaniem nowotworów jest potwierdzony przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem. DMDM Hydantoin nie należy stosować   w okresie ciąży i laktacji oraz u małych dzieci!
DISODIUM EDTA - w kosmetykach określono jego dopuszczalne maksymalne stężenie, nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji oraz u małych dzieci! Może wywoływać reakcje alergiczne, kaszel, nieżyt spojówek, wiąże metale – dlatego kosmetyków zawierających ten składnik trzeba unikać podczas terapii lekami zawierającymi żelazo, cynk, miedź.
F
FENOKSYETANOL - Phenoxyetanol -  jest konserwantem. W listopadzie 2013 roku Francuska Agencja Bezpieczeństwa Lekarstw i Produktów Higieny (ANSM) zaleciła by nie stosować go w produktach aplikowanych bezpośrednio na błony śluzowe(chodzi głównie o produkty na odparzenia i chusteczki nawilżane) oraz ograniczyć prawnie dozwolone stężenie w innych kosmetykach z 1% do 0,4%. Obecne zalecenia Agencji to nie stosowanie fenoksyetanolu w produktach dla dzieci do 3 roku życia.
FORMALDEHYD - Formaldehyde - inaczej aldehyd mrówkowy jest toksyczny i rakotwórczy. Związek formaldehydu z występowaniem nowotworów jest potwierdzony przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem. Stosowany w odżywkach do paznokci może powodować oddzielenie się płytki paznokcia.
G
GLIKOL PROPYLENOWY- Propylene Glycol - jest niebezpieczny dla osób z zaburzoną pracą wątroby. U osób wrażliwych wywołuje podrażnienie skóry. Należy unikać go u kobiet w okresie ciąży i laktacji oraz u małych dzieci!
I
Imidazolidinyl Urea - jest pochodną formaldehydu co oznacza, że może on w kosmetyku lub na skórze uwalniać formaldehyd, który jest toksyczny i rakotwórczy. Związek formaldehydu z występowaniem nowotworów jest potwierdzony przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem. Nie należy stosować go w okresie ciąży i laktacji oraz u małych dzieci!
O
OLEJ MINERALNY - Mineral Oil - substancja pochodząca z przerobu ropy naftowej. Nie rozpuszcza się w wodzie, nie wchłania się poprzez skórę, a tworzy na niej nieprzepuszczalny film. Daje złudne wrażenie nawilżenia i wygładzenia. Sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych na skórze, przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry, zaburza produkcję sebum, powodując tym wysuszanie skóry. Dodatkowo może być zanieczyszczona metalami ciężkimi.
P
PARABENY - Methylparaben, Buthylparaben, Ethylparaben, Propylparaben -konserwanty, najnowsze badania nie stwierdziły, iż parabeny są rakotwórcze, natomiast istnieje ryzyko kumulowania się w tkankach tłuszczowych organizmu. W związku z tym, że są najlepiej przebadanymi konserwantami, nie należy panikować, gdy jeden kosmetyk będzie zawierał parabeny. Natomiast nie powinniśmy stosować wielu kosmetyków, które je zawierają. Parabeny niestety są także alergenami kontaktowymi, a butylparaben powoduje zapalenie spojówek oczu.
PARAFINA - Paraffinum - substancja pochodząca z przerobu ropy naftowej. Nie rozpuszcza się w wodzie, nie wchłania się poprzez skórę, a tworzy na niej nieprzepuszczalny film. Daje złudne wrażenie nawilżenia i wygładzenia. Sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych na skórze, przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry, zaburza produkcję sebum, powodując tym wysuszanie skóry. Dodatkowo może być zanieczyszczona metalami ciężkimi.
PARAFINA PŁYNNA - Paraffinum Liquidum - substancja pochodząca z przerobu ropy naftowejNie rozpuszcza się w wodzie, nie wchłania się poprzez skórę, a tworzy na niej nieprzepuszczalny film. Daje złudne wrażenie nawilżenia i wygładzenia. Sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych na skórze, przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry, zaburza produkcję sebum, powodując tym wysuszanie skóry. Dodatkowo może być zanieczyszczona metalami ciężkimi.
PEG-i - w procesie uzyskiwania tych substancji używany jest szkodliwy eter, podczas tego procesu PEG-i mogą zostać zanieczyszczone rakotwórczym dioksanem.
S
SILIKONY - Dimethicone, Dimethiconol Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Lauryl Methicone Copolyol - w dużych ilościach mogą mieć działanie komedogenne czyli przyczyniać się do powstawania zaskórników. Tworzą na skórze nieprzepuszczalny film i blokują dostęp cennych substancji odżywczych wgłąb naskórka. Aby usunąć silikony z powierzchni skóry należy użyć silnych detergentów, które uszkadzają płaszcz hydrolipidowy skóry, który chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie UV, wiatr, mróz czy chlor w wodzie.
SLS - Sodium Lauryl Sulfate - bardzo silny syntetyczny detergent, który jest szkodliwy dla włosów i skóry. Podrażnia skórę, zaburza wydzielanie łoju, wywołuje świąd, może prowadzić do egzemy, uszkadza mieszki włosowe, co może przełożyć się na większą utratę włosów. Badania na University Medical College of Georgia wykazały, że SLS dostając się do oczu małych dzieci może powodować ich uszkodzenia, a u dorosłych prowadzić do zaćmy! Dociera do mózgu, płuc i wątroby, uszkadza system immunologiczny. Wykazały również, że substancja ta kumuluje się w tkankach. Uszkadza płaszcz hydrolipidowy skóry.
SLeS - Sodium Laureth Sulfate - syntetyczny detergent, łagodniejszy od SLS. Jednak może być pozyskiwany z ropy naftowej ale także z kokosa. U osób wrażliwych może powodować podrażnienie. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w kosmetykach niespłukiwanych może być większe 50 razy niż SLS.
SUBSTANCJE POCHODZĄCE Z PRZEEROBU ROPY NAFTOWEJ- cerezyna (CERESIN), wazelina, parafina, parafina płynna, ozokeryt (OZOKERITE), olej mineralny - utrudniają przenikanie innych cennych substancji do skóry tworząc nieprzepuszczalny film na skórze. Oszukują nas dając złudne wrażenie nawilżenia, sprzyjają rozwojowi bakterii beztlenowych na skórze, przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry, zaburzają produkcję sebum, powodując tym wysuszanie skóry. Dodatkowo mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi.
W
WAZELINAPetrolatum - substancja pochodząca z przerobu ropy naftowej. Nie rozpuszcza się w wodzie, nie wchłania się poprzez skórę, a tworzy na niej nieprzepuszczalny film. Daje złudne wrażenie nawilżenia i wygładzenia. Sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych na skórze, przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry, zaburza produkcję sebum, powodując tym wysuszanie skóry. Dodatkowo może być zanieczyszczona metalami ciężkimi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz